Dan Reynolds

 

Frontman kapely Imagine Dragons, momentálne dvadsiatej najpočúvanejšej hudobnej skupiny na svete, sa v dvadsiatich ôsmich rokoch dostal do hudobnej Siene slávy pre pesničkárov, trpí ojedinelým druhom choroby, je bývalý mormón a tiež rozvedený otec štyroch detí. To všetko zosobňuje Dan Reynolds, inšpiratívny muž so nezvyčajným životným príbehom.

 

Daniel Coulter Reynolds sa narodil v meste hriechu Las Vegas v roku 1987 do  pobožnej mormónskej rodiny ako siedmy z deviatich detí. V komunite Cirkvi Ježiša Krista Svätých neskorších dní sa odmalička cítil iný. V škole sa mu posmievali, nezapadal, o čom neskôr v piesni Thunder spieval „Deti sa mi smiali v škole na hodinách / Zatiaľ čo ja som v hlave chystal show pre masy na pódiách“ predstavoval si, že ako blesk príde pred úderom hromu a zároveň tematizuje, že tí, ktorí sa mu kedysi posmievali, si kupujú lístky na jeho koncerty: „Teraz sa usmievam z pódia a dvíham hlavu / A vy len tlieskate z najvyššieho radu.“ Danovi rodičia chceli, aby sa stal lekárom či právnikom, a tak cítil, že ich sklamal, keď si vybral dráhu hudobníka. Po strednej škole, počas ktorej sa vytrvalo zapájal do skautského hnutia, šiel študovať na mormónsku univerzitu, z tej ho však vyhodili a v devätnástich vyslali na dvojročnú misiu do Nebrasky – za priznanie mormónskemu biskupovi na spovedi, že mal s priateľkou sex pred svadbou. Po návrate z misie sa vrátil na univerzitu v Utahu, kde s veľmi dobrými študijnými výsledkami študoval marketing a hudbu. Tam stretol svojich budúcich priateľov a kolegov, s ktorými už počas štúdia založil kapelu Imagine Dragons. Vyhrali školskú súťaž a následne sa vydali na cestu za slávou a hudobnou kariérou na plný úväzok.

 

Rozpačité začiatky

„Hudbu by si nemal robiť preto, že ju chceš robiť, ale preto, že ju musíš robiť,“ prehlásil Danov budúci kolega, gitarista Wayne Sermon. Dan si však nebol istý, či jeho záujem o hudbu je až taký fanatický a či má takú silnú vnútornú potrebu venovať sa jej. Lenže neprešlo veľa času a prišiel na čosi, čo mu pomohlo rozhodnúť sa – zistil, že nič iné robiť nevie. Hoci nie úplne toto mal na mysli jeho kolega, no stačilo to, aby sa rozhodol využiť svoj hudobný talent naplno. A to vonkoncom netušil, kam až ho jeho rozhodnutie dovedie. V Utahu stretol bubeníka Andrewa Tolmana (neskôr ho nahradil Sermonov kamarát z univerzity Daniel Platzman) a partiu doplnil basgitarista Ben McKee. Tak v roku 2008 vznikla dnes už svetoznáma pop-rocková kapela Imagine Dragons. Po výhre v univerzitnej súťaži sa skupina presťahovala do Las Vegas a tam takmer každú noc vystupovala ako tzv. lounge kapela, ktorá v baroch a nočných podnikoch hrá hudobný podmaz pre zákazníkov. Zlom v tejto rutine prišiel v roku 2009 v momente, keď ochorel frontman skupiny Train (ich hit Hey Soul Sister určite poznáte) a ako náhradu za Train zavolali Imagine Dragons. A tak zrazu chalani hrali pred davom 26.000 ľudí. A potom to nabralo celkom rýchly spád.

 

Raketový výstrel nahor

K najznámejším hudobným produkčným spoločnostiam v USA (aj celosvetovo) patrí Interscope records, ktorá v súčasnosti má pod patronátom megahviezdy ako Lady Gaga, Eminem, One Republic, Billie Eilish, Selena Gomez, Lana del Rey, Kendrick Lamar či legendárnu kapelu U2, a práve Interscope v roku 2011 prijal pod svoje krídla začínajúcich mladíkov z Imagine Dragons, pričom im pridelil hudobného producenta Alexa da Kida, držiteľa Grammy. Za rok spoločne s ním zbúchali debutový album Night Visions (2012), ktorý tri roky po sebe figuroval v rebríčku top desať albumov v USA. Ich debutovým singlom bol It’s time, pričom ich najznámejšia skladba Radioactive sa v Billboard rebríčku top 100 pesničiek držala rekordných 87 týždňov. Časopis Rolling Stone ju vtedy označil za najväčší rockový hit roka a zároveň sa singel stal najpredávanejšou rockovou skladbou digitálnej éry, so 7,5 miliónom predaných kópií v USA. Imagine Dragons sa však nestali tzv. one hit wonder, keď kapela prinesie jeden úspešný hit a potom zanikne. Naopak, ich nasledujúci singel Demons dosiahol takmer rovnaký úspech ako Radioactive a následne získali Grammy za Najlepší rockový výkon. Vyhrali aj dve American Music Awards v kategórii Najobľúbenejší alternatívny interpret a Teen Choice Award za Rockovú kapelu roka.

 

Egypťanka  

Ešte pred týmto úspechom v roku 2010 zavolali Imagine Dragons, aby vystupovali ako predskokani skupine Nico Vega. A tam sa Dan stretol so speváčkou Ajou Volkman. Padli si do oka a Dan ju požiadal, aby mu pomohla dokončiť niektoré jeho hudobné demo verzie. Začali spolupracovať a vytvorili hudobné duo Egyptian. Spoločne napísali, nahrali a svojpomocne vydali rovnomenný minialbum so šiestimi piesňami v žánri indie rock, raz spolu vystupovali aj naživo a… rozvinul sa medzi nimi vzťah. Zamilovali sa do seba a netrvalo dlho a zvonili im svadobné zvony. V roku 2011 sa zosobášili a o rok sa im narodila dcéra Arrow. Po niekoľkoročnej prestávke prišli na svet dvojičky Giu a Coco (2017) a potom Reynolds oznámil, že sa s manželkou chystajú rozviesť. Fanúšikovia sa však vydesili zbytočne, lebo nakoniec šlo len o planý poplach a pár zostal spolu. Reynolds to oznámil pri vydaní singlu Bad Liar (2018), ktorý mu pomohla napísať manželka a napokon sa stal aj veľkým hitom. Zdalo sa, že manželskú krízu definitívne zažehnali v roku 2019, keď sa im narodil syn Valentino, lenže minulý rok Reynolds na Twitteri fanúšikov šokoval druhýkrát: „S ľútosťou oznamujem, že po všetkých tých krásnych rokoch sa s Ajou rozchádzame. Byť dobrými rodičmi je pre nás prioritou číslo jeden. Ďakujeme, že ste nás s láskou vždy podporovali.“ Tentokrát už nešlo o planý poplach a Aja podala žiadosť o rozvod v apríli tohto roka. Pár je teda rozvedený, no rozišli sa v dobrom a Dan sa v The Howard Stern Show nechal počuť, že: „Stále ju ľúbim, je to moja najlepšia priateľka a skvelá matka. Vzťahy sú veľmi komplexné. Uzatvára sa jedna kapitola a je to náročné. Cítim žiaľ, ale zároveň mám pocit, že som na životnej ceste, na ktorej mám byť.“

 

Show must go on

V roku 2015 vydal Imagine Dragons svoj druhý album Smoke + Mirrors, ktorý zaknihoval 1. miesto nielen v hudobnom rebríčku USA, ale aj v Kanade a Veľkej Británii. V úspešnom singli z tohto albumu I Bet My Life spieva Reynolds o turbulentnom vzťahu so svojimi rodičmi: „Viem, že som sa vybral inou cestou / Cestou, ktorú ste pre mňa nikdy nechceli / Viem, sklamal som vás svojou voľbou.“ Napriek všetkému si však rodičov veľmi váži a vždy ich rešpektoval. „Snažíme sa preniesť cez rozdiely medzi nami a tešiť sa zo vzťahu, ktorý dnes máme,“ povedal pre Billboard. A v refréne spieva: „Stavil by som na vás aj svoj život.“

Tretí album skupiny Evolve (2017) ponúka veľké hity ako Believer, Thunder a Whatever It Takes, ktoré dosiahli prvé priečky rebríčkov a vystrelili kapelu na vrchol. Dan tento album považuje za významnú evolúciu v ich tvorbe. Zaoberá sa prekážkami na životnej ceste, ktoré musí človek prekonať, aby sa stal silnejším a sebavedomejším – v piesni Whatever It Takes napríklad spieva „Spravím čokoľvek ma to bude stáť / Milujem ten pocit, keď sa vytrhnem z okov, ktoré ma spútavali / Čokoľvek ma to bude stáť / Som pripravený dostať sa na vrchol.“ Ďalší album v poradí Origins (2018) priniesol napríklad skladby Natural a tiež už spomínanú Bad Liar o jeho manželskej kríze.

Kapelu často chvália za energetické, živé vystúpenia, absolvovala štyri veľké svetové turné, naďalej tvorí komerčne úspešnú a zároveň uchu lahodiacu hudbu. Na svojom poslednom počine – dvojalbume Mercury – Act 1 a Mercury – Act 2 (2022) so singlami Bones a Sharks – sa Reynolds zaoberá svojimi temnejšími stránkami a nástrahami, ktoré mu priniesla sláva. Má pocit, že každý chce byť jeho nepriateľom a že pláva medzi žralokmi. Skladba Sharks totiž hovorí o falošných priateľoch, ktorí vás chcú len využiť a stiahnuť dolu, pretože vám závidia: „Idú po tebe / Nedovoľ im vidieť ťa na dne / Chcú zneužiť tvoju dobrotu / Rozkrájať ťa na kúsky / A pochutnať si na tvojom strachu.“

 

Otrasená viera

Mormónsku cirkev opriadli mnohé mýty, keďže žije izolovane od zvyšku sveta a má vlastné špecifické pravidlá, ako napríklad zákaz pitia alkoholu, kávy i čaju, povolené mnohoženstvo a úlohu splodiť čo najviac detí. V USA žije takmer sedem miliónov mormónov a radia sa k nim aj Reynoldsovi rodičia a jeho osem súrodencov s rodinami. Keď Dana poslali na misiu za predsvadobný sex, otriaslo to jeho vierou: „Bol to u mňa bod zlomu, lebo som mal pocit, že celá mormónska komunita ma súdi a Boh ma vidí ako hriešnika. Vtedy som si prvýkrát pomyslel: Tu je niečo zle. Toto náboženstvo hovorí deckám, že niečo prirodzené a krásne je špinavé a hriešne. A to je len malá časť toho, čím si prechádzajú LGBT+ mormóni – s hanbou a pocitom viny za vlastnú sexualitu.“ Momentálne sa Dan snaží šíriť myšlienku sexuálnej slobody a prijatia LGBT+ ľudí v mormónskej cirkvi. V roku 2017 založil Love Loud Foundation (v preklade Miluj nahlas), v rámci ktorej každoročne organizuje charitatívny hudobný festival v Salt Lake City, meste s najsilnejšou mormónskou základňou. Všetok výťažok z festivalu putuje rôznym neziskovým organizáciám, medzi nimi aj najznámejšej americkej neziskovke Trevor Project zameranej na prevenciu samovrážd u LGBT+ mládeže. Môže sa zdať zvláštne, prečo je heterosexuálny muž takým spojencom LGBT+ komunity. Pramení to však z Danovej mormónskej výchovy – v mladosti sa totiž stal priamym svedkom, ako niektorí jeho rodinní príslušníci bojovali so svojou sexuálnou orientáciou a nemohli byť sami sebou. Počas príhovoru na festivale prehlásil: „Tešíme sa, že môžeme pomocou hudby a hovoreného slova oslavovať našu LGBT+ mládež. Dúfam, že sa cítia milovaní, prijatí a dokonalí presne takí, ako sú.“

 

Život nie je rozprávka

Dan mormónsku vieru nepraktizuje už dávno a nevychováva v nej ani svoje deti. „Je to časť mojej identity, nakoľko všetci v mojej rodine sú mormóni, no svoje deti nevychovávam v duchu žiadneho náboženstva. Som spirituálny človek, ale nijaké konkrétne náboženstvo nie je moja šálka kávy.“ A nie je jediným americkým mormónom, čo sa stal populárnym frontmanom rockovej kapely. Aj speváci z kapiel The Killers a Panic at the Disco sú ex členovia mormónskej cirkvi. Akoby mormónov k hudbe čosi priťahovalo, zamýšľa sa Dan: „Keďže vám ako mormónskému tínedžerovi všetko zakazujú, hovoria vám – nemaj sex, nepi, nerob to, nerob hento, dusíte v sebe obrovskú frustráciu. A napadne vám – musím to niekam pretaviť, musím robiť hudbu. A vznikajú z toho hudobné skupiny…“

Pri tvorbe posledného dvojalbumu sa zaoberal konečnosťou života. „Ste tu a zrazu nie ste. Stratil som štyroch blízkych ľudí – môjho najlepšieho kamaráta z mladosti, švagrinú, manažéra aj bývalú priateľku. Akoby mi život neustále pchal pod nos pripomienku, že je konečný. Tieto albumy som potreboval napísať ako svoju osobnú katarziu.“ Inšpiráciu často čerpá z osobných zážitkov a verí, že hudba Imagine Dragons ľuďom pomôže vyrovnávať sa s podobnými problémami, akými si prechádzal on. Svojou prítomnosťou na hudobnej scéne by chcel vytvárať lepší a tolerantnejší svet a myslí si, že začať treba od seba: „Zmena sa nestane vtedy, keď na opačných stranách plota stoja proti sebe dve strany a hádžu po sebe kamene. Nastane vtedy, keď ľudia preskočia plot, sadnú si spolu a začnú sa rešpektovať a diskutovať.“ Podľa speváka je v poriadku robiť chyby, dokonca je to nevyhnutné, no dôležité je aspoň to skúsiť.

 

 

Miriam Fulmeková

foto Disney+, Sita

 

Celý článok si prečítate v septe,mbrovom čísle MIAU (2023)