Brána do Dolomitov
Toto živé multikultúrne, asi stotisícové mesto uprostred hôr je centrom autonómnej talianskej oblasti Trentino-Alto Adige, ktoré po nemecky hovoriaca časť obyvateľstva označuje ako Južné Tirolsko. Od polovice 14. storočia mesto patrilo do Habsburgskej monarchie a tešilo sa úcte rušného obchodného centra na ceste do Benátok. Po 1. svetovej vojne bolo Bolzano (po nemecky Bozen) pripojené k Taliansku, a to aj napriek faktu, že väčšina obyvateľov si priala stať sa súčasťou novovzniknutého Rakúska. Aj keď sa v čase fašizmu talianska vláda usilovala o potaliančenie pôvodného obyvateľstva, nepodarilo sa – dodnes po nemecky hovoria vyše dve tretiny tamojších obyvateľov. V 50. rokoch zúrila v meste nevraživosť, ktorá prerástla aj do ozbrojených útokov, tá je však dnes už dávno minulosťou. V Bolzane sa bežne hovorí dvoj- až trojjazyčne (tretím jazykom je pôvodná ladinčina). V roku 2014 Bolzano získalo ocenenie ako mesto s najvyššou kvalitou života v celom Taliansku.
Víno, hory, ovocný trh
Centrom mesta je Piazza Walther s gotickým dómom z 15. storočia. Do nej ústi 300 metrov dlhá Via dei Portici s úžasne zachovanými neskorogotickými domami s množstvom podlubí, v ktorých sídlia módne butiky, obchodíky s delikatesami, reštaurácie a typické talianske osterie. Na námestí Piazza delle Erbe sa denne konajú farmárske trhy s rôznymi miestnymi špecialitami. V Bolzane pôsobí okolo dvadsať výrobcov vína, červený Lagrein je tamojšia pôvodná a najdôležitejšia odroda. Šarm mestu dodávajú nielen impozantné kopce Dolomitov, ale i pôvabné svahy obrastené viničom, vinúce sa koldokola mesta. Pomedzi ne vedie promenáda San Osvaldo s krásnymi výhľadmi, ktorá spája mesto s vinárskou oblasťou St. Magdalena. Ešte krajšie výhľady sa naskytnú, ak sa lanovkou vyveziete na náhornú plošinu Ritten s niekoľkými obcami, medzi ktorými premáva historický vláčik. Lanovka štartuje z centra Bolzana každé 4 minúty, pre obyvateľov tamojších obcí je teda štandardnou súčasťou mestskej dopravy.
Ötzi, ľadový muž
Vyše 5.300 rokov odpočíval po bielou prikrývkou ľadovca Schnalstal. V roku 1991 zľadovatenú múmiu neznámeho muža náhodou objavil párik nemeckých turistov. Zakrátko sa z tohto objavu stala senzácia celosvetového významu, vedci totiž zistili, že perfektne zachovaná múmia pochádza z doby medenej, a je teda staršia ako egyptské pyramídy či Stonehenge. Aj keď v ľudovom hlasovaní bolo navrhnutých vyše päťsto mien, snežný muž napokon dostal meno Ötzi, podľa Ötztalských Álp, ležiacich na hraniciach Rakúska a Talianska. Ötzi bol asi 160 cm vysoký a vážil 50 kg (váha múmie sa za tisícročia však scvrkla iba na 15 kg). Mal polodlhé hnedé vlasy a medzierku medzi zubami, v snehu ležal oblečený, v kabátci zošitom zvieracími šľachami, na rube natretom lojom, aby ho pekne hrial. Bol ozbrojený sekerou, čo znamenalo istý status, silu a prestíž. Zomrel nešťastne, špekuluje sa aj o vražde, keďže sa na jeho tele našli otvory po zásahu šípom. V Archeologickom múzeu Južného Tirolska v Bolzane môžete snežného muža pozdraviť cez sklený priezor, odpočíva totiž v ľadovej miestnosti (- 6°C a 99 % vlhkosť), ktorá simuluje podmienky, ako keď ho vyše 5.000 rokov ukrýval ľadovec.
Zimná lyžovačka v Seiser Alm
Hoci v lete mesto pôsobí, akoby k moru bolo len na skok, v zime v stredisku Seiser Alm (880 m), ktoré leží asi 15 km od Bolzana, čaká na lyžiarov 60 km zjazdoviek a rozľahlý snowpark, označovaný za najlepší v celom Taliansku. Seiser Alm je tiež súčasťou obrovského areálu Dolomiti Nordicski, najväčšieho regiónu pre bežkárov s 1.300 km bežeckých stôp. V jednej z priľahlých dediniek Völs am Schlein (Fiè allo Sciliar) ponúka unikátne ubytovanie romantický hotel Turm. Tamojšia reštaurácia má povesť skutočného kulinárskeho Olympu a patrí medzi päť najlepších hotelových reštaurácií v celom Taliansku.
Z hlavého mesta Južného Tirolska
Simonetta Zalová